Żyjące ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie i doglądać?

Żywe ogrodzenie z krzewów liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Które płot będzie najlepsze do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je posadzić i pielęgnować?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Ozdabia skwer, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem przechodniów. Zapewnia przyjemny cień, zapewnia kryjówkę ptakom. Żywopłot zmniejsza siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego budową musimy zdecydować, jaką funkcję ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować płot, czy pomóc w podziale parku na mniejsze części oraz stworzeniu intymnych kątów? Winniśmy również podjąć decyzję, jaką płot będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór wariantu drzewa względnie krzaku.

Wielką zaletą ogrodzeń z drzew i krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas kiedy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu dobrze zasłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Dominuje głos, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” oraz „Spiralis”, które bez docinania utrzymują wąski kształt. Jak zdobędą należytą wysokość przycinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki wymagają regularnego strzyżenia.

Na zielone sztachety PVC wybieramy iglaki odporne na zimno. Delikatne tuje wschodnie oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Przywarą takich nasadzeń jest całkiem znaczna cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich systematycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają podniesione pędy a także prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najlepiej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki i graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, dobrze gęstnieją, ze względu na to pozyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od siły przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnorodnej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za ramę rabat tudzież ścieżek, wydzielają od siebie poszczególne części parku. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najlepiej, jak je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać całkiem spore zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają separować skwer od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Kiedy posadzimy z nich żywe płot w głębi ogrodu, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części ogrodu. Owo podejście zdaje akuratnie egzamin również w przypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Wprawdzie te rodzaje wolno także strzyc, natomiast wtenczas dużo lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia Poznań zalecane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najprzyzwoiciej nadaje się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Niemniej jednak i one po ostrych zimach bywają nieraz oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy popularne są zielone sztachety Winylowe z laurowiśni ewentualnie zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w krajowych warunkach klimatycznych ich liście notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Toteż, jeżeli już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on nieduży (do 60-80cm), aby można go było okryć na zimę agrowłókniną i bez trudności wydobyć spierzchnięte części.

Jeżeli chcemy otrzymać wyjątkowo dekoracyjny parkan, wskazane jest posadzić naprzemiennie dwie czy też trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy zakładamy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listki na zimę, opłacalnie jest obsadzić go drugim, niskim, np. spośród iglaków bądź zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztacheta z PCV strzyżone z wyobraźnią- z krętą liną „dachu” ewentualnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednakże poświecić dużo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s